Omnichannel marketing: jak wdrożyć strategię, która zwiększy zasięg Twojej marki?

Czego się dowiesz?

 • Multichannel i omnichannel – różnice

 • Touchpointy – co to jest?

 • Jak wdrożyć u siebie strategię omnichannel?

 • Jakie są korzyści strategii omnichannel?

 • Omnichannel marketing – przykłady

W świecie biznesu, zdobycie uwagi i zaufania klientów jest niezwykle istotne dla osiągnięcia sukcesu przez firmę.  W erze cyfrowej, klienci oczekują czegoś więcej –spersonalizowanego, spójnego i bezproblemowego doświadczenia zakupowego. Odpowiedzią na te oczekiwania jest omnichannel, czyli strategia, która integruje różnorodne kanały sprzedaży w spójną całość. Dziś przyjrzymy się jej bliżej i odpowiemy na pytanie, dlaczego powinien być to stały element strategii biznesowych.

Jaka jest różnica pomiędzy strategią multichannel i omnichannel?

Na wstępie warto zastanowić się jednak nad istotnym pytaniem: czym różni się podejście multichannel (z którym również pewnie nie raz mieliście okazję się zetknąć) od omnichannel? Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, to w rzeczywistości istnieją subtelne, ale znaczące różnice, które mają ogromny wpływ na skuteczność naszych działań marketingowych i ostatecznie na konwersję.

Integracja kanałów komunikacji

W strategii multichannel marka korzysta z różnych kanałów komunikacji, takich jak sklep stacjonarny, strona internetowa, social media itp. Jednak te kanały są zazwyczaj zarządzane oddzielnie. Klient może doświadczać różnic w ofercie, treściach i komunikacji na poszczególnych kanałach. Z kolei w strategii omnichannel marka integruje i koordynuje wszystkie dostępne kanały.

Spójność i kontynuacja doświadczenia klienta

W strategii multichannel każdy kanał może mieć odrębne cele i strategie, co może prowadzić do niespójnego doświadczenia klienta. Ma on różne interakcje z marką w różnych miejscach, co z pewnością wpływa na jej postrzeganie. W strategii omnichannel priorytetem jest spójność wszystkich kanałów. Marka dąży do zapewnienia jednolitej komunikacji, oferty i wrażeń na każdym etapie.

Personalizacja i indywidualne podejście

W strategii multichannel personalizacja może być ograniczona, ponieważ każdy kanał działa niezależnie od innych. Marka dostarcza raczej ogólne komunikaty, które nie są dostosowane do indywidualnych preferencji klientów. W strategii omnichannel dąży się do spersonalizowanego podejścia, a jak wiemy – jest ono kluczem do budowania silnych relacji z klientami i zwiększania zaangażowania.

Analiza i optymalizacja

W strategii multichannel analiza wyników i optymalizacja działań może być trudniejsza, ponieważ każdy kanał jest zarządzany oddzielnie. Przez to trudniej jest śledzić ich efektywność i identyfikować przyczyny sukcesu lub niepowodzenia. W strategii omnichannel analiza wyników i optymalizacja są ułatwione dzięki centralizacji danych i informacji z różnych kanałów. Marka może dokładniej śledzić zachowania klientów, mierzyć skuteczność poszczególnych kampanii i podejmować lepsze decyzje.

Punkty styku klienta z marką 

Punkty styku klienta z marką, czyli touchpointy, to wszystkie momenty, w których klient ma z nami bezpośrednią interakcję. Mogą być to, zarówno miejsca online, jak i offline, w których klient dowiaduje się o marce, dokonuje zakupu, otrzymuje wsparcie lub ma jakiekolwiek inne doświadczenia związane z nami. Touchpointy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu postrzegania marki i budowaniu relacji z klientami.

Oto kilka przykładów punktów styku klienta z marką:

 • strona internetowa
 • sklep stacjonarny
 • media społecznościowe
 • reklamy i kampanie marketingowe
 • obsługa klienta
 • doświadczenia na miejscu

W myśl strategii omnichannel ważne jest to, aby każdy z tych punktów był spójny, oferował wartość i dostarczał pozytywne doświadczenia.

Jak wdrożyć u siebie strategię omnichannel?

Wdrożenie strategii omnichannel nie różni się od wdrażania innych strategii marketingowych. Wymaga czasu i współpracy specjalistów z różnych działów, którzy dostarczą kluczowe informacje ze swoich obszarów. Na ich podstawie można opracować spójny plan działania, który pozwoli na podejmowanie kolejnych kroków w kontekście realizacji założeń strategicznych.

Przede wszystkim – stworzenie strategii omnichannel dla marki wymaga zdefiniowania klarownych celów, opracowania szczegółowego planu działań oraz skoncentrowania się na integracji różnych kanałów komunikacji. Jest to proces, który wymaga uwzględnienia preferencji i zachowań klientów, a także analizy konkurencji i trendów rynkowych. Poprzez staranne opracowanie strategii i konsekwentne jej wdrażanie, można osiągnąć lepszą skuteczność i zwiększyć zasięg marki na różnych platformach komunikacyjnych.

 

Oto kilka kroków, które warto podjąć w celu stworzenia strategii omnichannel dla Twojej marki:

 

Zdefiniuj cele

Określ, jakie cele chcesz osiągnąć dzięki strategii omnichannel. Czy chcesz zwiększyć świadomość marki, wesprzeć sprzedaż, budować lojalność klientów czy poprawić obsługę klienta? Pomoże Ci to opracować odpowiednią strategie i taktykę.

Zrozum swoją grupę docelową

Pierwszym krokiem do skutecznego wdrożenia strategii omnichannel jest zrozumienie swojej grupy docelowej. Przeprowadź badania rynku, analizuj dane demograficzne i preferencje klientów, aby dowiedzieć się, w jaki sposób i korzystając, z jakich kanałów komunikacji, najlepiej dotrzeć do grupy docelowej. Im lepiej ich poznasz, tym łatwiej będzie Ci dostarczyć spersonalizowane i odpowiednie treści.

Segmentacja i dostosowanie

Kiedy już lepiej rozumiesz swojego klienta, czas na przygotowanie customer journey. Strategia omnichannel zakłada dostosowywanie komunikacji do grup odbiorców, dlatego na tym etapie jest to kluczowe. Poprzez zrozumienie, jak klienci mają kontakt z Twoją marką, możesz kierować tymi interakcjami i umieścić odpowiednie przekazy we właściwym miejscu i czasie.

Zintegruj swoje kanały komunikacji

Kolejnym krokiem jest zintegrowanie wszystkich dostępnych kanałów komunikacji. Oznacza to, że Twoja marka powinna być obecna w mediach społecznościowych, mieć stronę internetową, prowadzić kampanie e-mailowe, korzystać z komunikacji SMS, a także zastanowić się nad innymi kanałami, które są popularne wśród Twojej grupy docelowej. Ważne jest, aby były one ze sobą spójne i tworzyły jednolite doświadczenie klienta.

Personalizuj swoje komunikaty

Dostarczaj spersonalizowane komunikaty, które są dopasowane do preferencji i zachowań klientów. Wykorzystaj dane o swoich klientach, takie jak historia zakupów, preferencje produktowe itp., aby dostarczać im treści, które są dla nich istotne. Dzięki personalizacji komunikatów zwiększasz zaangażowanie klientów i budujesz lojalność wobec marki.

Monitoruj i analizuj wyniki

Ważnym aspektem wdrożenia strategii omnichannel jest regularne monitorowanie i analizowanie wyników. Śledź efektywność poszczególnych kanałów komunikacji, sprawdzaj, które działania przynoszą najlepsze rezultaty i na podstawie tych informacji dostosuj swoją strategię. Wykorzystując narzędzia analityczne, możesz dokładnie śledzić zachowanie klientów i mierzyć zwrot z inwestycji.

Zapewnij spójne doświadczenie klienta

Niezależnie od tego, który kanał komunikacji wybierają Twoi klienci, ważne jest, aby zapewnić im spójne doświadczenie marki. Twój wizerunek, ton komunikacji i wartości powinny być jednolite we wszystkich kanałach.

Doskonal swoją strategię

Przez cały czas doskonal swoją strategię omnichannel. Bądź na bieżąco z trendami rynkowymi i nowymi technologiami. Sprawdzaj, co działa dobrze i co można poprawić. Udoskonalanie strategii i dostosowanie do zmieniających się potrzeb klientów to klucz do sukcesu.

Jakie są korzyści strategii omnichannel?

Spójne i spersonalizowane doświadczenie klienta

Dzięki omnichannel marketingowi marka może dostarczać spójne i spersonalizowane doświadczenie klienta na wszystkich kanałach komunikacji. Klienci mogą płynnie przechodzić między kanałami, a my otrzymujemy informacje na temat ich wcześniejszych interakcji i preferencji. To buduje więź z klientem i zwiększa zaangażowanie. Ponadto lepsze zrozumienie klientów pozwala na tworzenie bardziej skutecznych kampanii i dostosowanie oferty do ich oczekiwań.

Zwiększenie efektywności marketingowej

Dzięki omnichannel marketingowi marka może skuteczniej docierać do swojej grupy docelowej. Możliwość dostarczania spersonalizowanych komunikatów i ofert, które są dopasowane do preferencji użytkowników, prowadzi do zwiększenia wskaźników konwersji i skuteczności kampanii marketingowych. Co więcej – zwiększając liczbę punktów styku klienta z naszą marką, podwyższamy prawdopodobieństwo tego, że w którymś momencie ścieżki zakupowej, zdecyduje się on na zakup naszego produktu lub usługi.

Wzrost lojalności klienta

Spójne i spersonalizowane doświadczenie klienta na różnych kanałach wpływa na budowanie lojalności wobec marki. Klienci czują się bardziej docenieni i związani z marką, gdy ta zapewnia im doskonałe doświadczenia na wszystkich etapach interakcji. Lojalni klienci częściej powracają i polecają markę innym. Omnichannel marketing pomaga w utrzymaniu klientów, ponieważ umożliwia ciągłą komunikację i interakcję z nimi. Marka może dostarczać wartościowe treści, oferty i informacje na różnych kanałach, aby utrzymać zainteresowanie i budować trwałe relacje.

Lepsze wykorzystanie danych

Dzięki integracji danych z różnych kanałów, marka może lepiej wykorzystać zgromadzone informacje. Analiza danych omnichannel pozwala na identyfikację trendów, preferencji klientów i skuteczności działań marketingowych. To z kolei umożliwia podejmowanie lepszych decyzji i optymalizację strategii marketingowej.

Omnichannel marketing – przykłady 

Jak marki mogą wykorzystywać strategię omnichannel, aby dostarczać spersonalizowane, spójne i angażujące doświadczenia klientom na różnych kanałach komunikacji? Oto kilka przykładów, które pomogą trochę lepiej zrozumieć tę koncepcję, a może nawet okażą się przydatne w Twoim biznesie.

Personalizowane rekomendacje produktów – możemy wykorzystać dane o preferencjach zakupowych klienta, takie jak wcześniejsze zakupy, przeglądane produkty czy oceny, aby dostarczać spersonalizowane rekomendacje produktów na różnych kanałach komunikacji. Na przykład, klient może otrzymać e-mail z rekomendacjami produktów, które są zgodne z jego zainteresowaniami, a następnie zobaczyć te same rekomendacje na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej marki.

Zapewnianie spójnych wrażeń w różnych kanałach komunikacji – na przykład, jeśli klient zaczyna proces zakupowy na stronie internetowej i dodaje produkty do koszyka, może kontynuować ten proces na aplikacji mobilnej marki, a także otrzymać spersonalizowane powiadomienia e-mailowe z przypomnieniami o niezakończonych zakupach.

Wykorzystanie danych o lokalizacji klienta – umożliwia dostarczanie spersonalizowanych ofert i powiadomień na podstawie położenia geograficznego. Na przykład, marka może wysłać powiadomienie o promocji lub zniżce, gdy klient znajduje się w pobliżu sklepu stacjonarnego.

Integracja mediów społecznościowych – dostarczanie spójnych przekazów i angażowanie klientów na różnych poziomach. Na przykład, kampania reklamowa na Facebooku może prowadzić do konkursu na Instagramie, a zwycięzcy mogą otrzymać kod rabatowy do wykorzystania na stronie internetowej marki.

Śledzenie zachowań klienta – wykorzystanie narzędzi analitycznych i monitorowanie zachowań klientów w różnych kanałach pozwala na lepsze zrozumienie ich preferencji i nawyków. Te informacje mogą być wykorzystane do personalizacji komunikacji i dostarczania spersonalizowanych ofert.

Integracja offline i online – marka może integrować doświadczenie offline i online. Na przykład, klient może zarezerwować produkt online, a następnie odebrać go w sklepie stacjonarnym. Lub też po zakupie w sklepie stacjonarnym otrzymać kod rabatowy do wykorzystania w sklepie internetowym.

 

 

Może zainteresować Cię również

Klienci

Kontakt

ul. Krakowska 29
50-424 Wrocław
Dla dostawców:
wydawcy@mediachoice.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Media Choice Group sp. z o.o. zgodnie z polityką prywatności

odwiedź nas
W górę