Rich media vs. bannerowa rutyna, czyli jak możemy wygrać z banner blindness?

Czego się dowiesz?

  • Banner blindness – czym jest to zjawisko?

  • Czy rich media to remedium na zjawisko ślepoty bannerowej?

  • Dlaczego rich media pozwolą Ci osiągać lepsze wyniki?

  • Jakie są największe zalety kampanii z wykorzystaniem rich mediów?

  • O czym warto pamiętać przy tworzeniu kreacji rich mediowych?

W dzisiejszych czasach, gdy większość działań marketingowych odbywa się online, z jednej strony mamy dużo więcej możliwości na dotarcie do odbiorców, z drugiej jednak musimy jeszcze bardziej zabiegać o uwagę użytkowników, którzy przyzwyczajeni już do wszechobecnych reklam, coraz mniej zwracają na nie uwagę. 

Stoimy przed dużym wyzwaniem, jakim jest znalezienie sposobu na to, aby nasze kampanie reklamowe wyróżniały się na tle pozostałych, nie znikały w gąszczu informacji, a przede wszystkim były atrakcyjne i zachęcały do zapoznania się z produktem czy usługą.  Właśnie tutaj wkraczają rich media, czyli rodzaj treści cyfrowych, które łączą w sobie elementy wideo, audio, animacji i interaktywności. To forma reklamy, która jest bardziej angażująca dla odbiorców i działa dużo lepiej niż klasyczny banner.

Banner blindness ­– czym jest to zjawisko i dlaczego jest ono niepożądane?

Banner blindness, czyli ślepotą bannerową określamy sytuację, w której odbiorcy ignorują reklamy w formie bannerów i nie zwracają na nie uwagi. Zjawisko to związane jest z tym, że stały się one tak powszechne i nachalne, że przestały przyciągać uwagę użytkowników internetu. Niektórzy badacze twierdzą, że średnio możemy zobaczyć nawet 20000 reklam dziennie. Wyróżnienie się na ich tle jest więc dla nas ogromnym wyzwaniem.  Gdy zaczynamy zauważać, że klikalność reklam bannerowych spada, rodzi się potrzeba zastąpienia ich inną formą reklamy, która pozwoli osiągać lepsze wyniki.

Innym powodem, dla którego reklamy bannerowe przestały działać, jest również fakt, że użytkownicy internetu są mocno zorientowani na cel i pomijają wszystko, co nie jest bezpośrednio związane z ich wyszukiwaniem lub potrzebami. W ten sposób reklamy bannerowe stają się tylko tłem dla użytkownika, który skupia się tylko na tym, co go interesuje.

 

Czy rich media to remedium na zjawisko ślepoty bannerowej?

 

Aby uniknąć ślepoty bannerowej, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, zacznijmy tworzyć reklamy, które są atrakcyjne dla oka i przyciągają uwagę odbiorców. Powinny być one estetycznie wykonane, kreatywne i oryginalne. Ważne jest również dostosowanie treści reklamy do potrzeb użytkowników, co pozwoli na skuteczniejsze docieranie do grupy docelowej. W takim kontekście idealnym rozwiązaniem wydają się być rich media, ponieważ zapewniają bardziej zaawansowane funkcje interaktywne, które przyciągają uwagę i pozwalają na włączenie w swoje kampanie wideo, animacji, gier i innych elementów, które są bardziej angażujące niż zwykłe bannery reklamowe.

Jednym z najważniejszych aspektów rich mediów jest to, że pozwalają one na tworzenie kampanii reklamowych, które są dostosowane do specyficznych potrzeb i zachowań użytkowników internetu. Na przykład, jeśli użytkownik przegląda sklep z odzieżą, może zobaczyć animowane wideo prezentujące kolekcję w ruchu, a po najechaniu na dany produkt wyświetli się więcej informacji lub oferta promocyjna.

 

Dlaczego rich media pozwolą Ci osiągać lepsze wyniki?

 

Dlaczego angażujące reklamy notują wyższy współczynnik kliknięć niż klasyczny baner? Istnieje wiele powodów, ale przede wszystkim wpływ na to ma interakcja, do jakiej rich media skłaniają odbiorcę. Dzięki temu reklama staje się interesującym doświadczeniem dla użytkownika, przyciąga jego uwagę i wyróżnia ją na tle innych reklam.

Angażujące formaty są bardziej efektywne, ponieważ potrafią wyrwać użytkownika z jego rutynowego przeglądania stron w internecie. Odbiorca zostaje wprowadzony w świat marki, staje się jego czynnym uczestnikiem, a to prowadzi do uzyskania oczekiwanej konwersji. Ciekawa forma reklamy może również skutecznie budować wizerunek twojej marki, przedstawiając ją jako nowoczesną i kreatywną.

 

Rich media to interaktywne i atrakcyjne wizualnie kreacje o indywidualnym charakterze. Moim zdaniem są to jedne z ciekawszych form reklamowych – świetnie angażują, wzbudzają zainteresowanie, a nawet zaskakują użytkowników swoja innowacyjnością. Marki, które korzystają z tych rozwiązań, w szerszej perspektywie wzmacniają swoją pozycję na rynku i zwiększają świadomość w głowach konsumentów. 

– dodaje Justyna Białas, creative manager 

 

Największe zalety kampanii z wykorzystaniem rich mediów:

 

Interaktywność – zachęcają użytkowników do interakcji z reklamą, co zwiększa szanse na osiągnięcie konwersji. Użytkownicy mogą kliknąć w reklamę, przeciągnąć obiekt na ekranie, wpisać dane itp.

Multimedialność – rich media łączą w sobie różne formaty multimedialne, takie jak grafika, dźwięk, animacja, wideo i interaktywne elementy.

Personalizacja – pozwalają na personalizację reklamy w zależności od danych demograficznych, lokalizacji i innych czynników, co zwiększa jej skuteczność.

Targetowanie – tego typu reklamy oferują różne metody targetowania, takie jak targetowanie behawioralne, geograficzne, kontekstowe, demograficzne i wiele innych.

Analityka – rich media umożliwiają dokładne śledzenie skuteczności kampanii reklamowych dzięki narzędziom analitycznym, co pozwala na lepsze dopasowanie reklam do odbiorców.

 

Przykłady formatów rich mediowych 

 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ogromną zaletą rozwiązań rich mediowych jest bardzo duża ilość możliwości. Mogą być to proste quizy, gry, grafiki zachęcające do „odkrycia” tego, co znajduje się dalej – często bazują one na mechanizmie, wymagającym od użytkownika przesunięcia lub zmazania zawartości reklamy. Popularnymi formatami rich mediowymi są również krótkie filmy video lub reklamy w postaci slidera, który nie tylko pozwala na umieszczenie w reklamie większej ilości produktów, ale równocześnie zachęca użytkownika do kliknięcia w strzałkę i sprawdzenia, co czeka go na kolejnym slajdzie.

Pamiętajmy jednak, że samo wykorzystanie rich mediów w kampaniach nie jest gwarancją sukcesu. Powinny być one ciekawe i dopasowane do naszej grupy odbiorców. W przeciwnym razie nawet format o takim dużym potencjale może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Poniżej kilka przykładów realizacji rich mediowych, które w prosty sposób zachęcają użytkowników do interakcji z reklamą.

      

Tworzenie kreacji rich mediowych? – o czym warto pamiętać 

„Rich media tworzą olbrzymie pole do kreatywności. Można w nich połączyć statyczne grafiki i zdjęcia, animacje, filmy wideo oraz inne elementy wciągające użytkownika w interakcję. Wszystko to wymaga to jednak przemyślanego projektu, a potem zaprogramowania. Najważniejszym elementem tworzenia jest sama koncepcja. W porównaniu ze statycznymi banerami, rich media dają o wiele większe możliwości zaangażowania użytkownika w treść i szczegóły kreacji. Jedynymi ograniczeniami są tutaj maksymalna waga reklamy, możliwości kodu HTML oraz… wyobraźnia projektanta.”

– mówi Piotr Sebastian Kozdrowicki, graphic designer w Media Choice

 

Duży wachlarz możliwości, jakie dają nam kampanie rich mediowe to z jednej strony ogromne pole do popisu, a z drugiej spore wyzwanie, ponieważ musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań i przede wszystkim zdefiniować nasze potrzeby.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy tworzeniu rozwiązań rich mediowych: 

Cel kampanii – zawsze warto zacząć od zdefiniowania celu kampanii reklamowej. W ten sposób możesz skupić się na tym, co ma największe znaczenie dla Ciebie albo Twojego klienta i dzięki temu osiągnąć lepsze efekty.

Format reklamy – każdy rodzaj reklamy wymaga innego podejścia. Przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się z wymaganiami technicznymi dla wybranego formatu, np. wymiarami, długością animacji, wielkością pliku itp.

Prostota i czytelność – kreacje rich mediowe mogą być bardzo interaktywne i dynamiczne, ale ważne jest, aby zachować prostotę i czytelność. Dzięki temu reklama będzie bardziej zrozumiała i skuteczna.

Branding – rich media powinny być w pełni zgodne z identyfikacją wizualną marki. Ważne jest, aby wykorzystać kolory, czcionki i style graficzne, które są dla nas charakterystyczne, co pozwoli na zwiększenie rozpoznawalności.

Interaktywność – rich media to przede wszystkim reklamy interaktywne, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na sposób działania reklamy. Interakcja powinna być intuicyjna, łatwa do zrozumienia i zachęcająca do dalszego zaangażowania.

Testowanie - przed publikacją reklamy warto dokładnie ją przetestować, aby upewnić się, że mechanizm i wszystkie elementy działają poprawnie, a kreacja spełnia swoje zadanie.

 

Trochę tego jest prawda? Trzeba przyznać, że tworzenie kreacji rich mediowych to wyzwanie, ale też szansa na stworzenie wyjątkowej i skutecznej reklamy. Decydując się na wykorzystanie ich w swojej kampanii reklamowej, warto zastanowić się, czy nie skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie w przygotowywaniu tego typu formatów i zaprojektują je tak, aby spełniały cele najistotniejsze dla nas i naszego biznesu.

 

Chcesz dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci w tworzeniu rich mediów dla Ciebie? Napisz do nas, a chętnie opowiemy, co możemy dla Ciebie zrobić.

Może zainteresować Cię również

Klienci

Kontakt

ul. Krakowska 29
50-424 Wrocław
Dla dostawców:
wydawcy@mediachoice.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Media Choice Group sp. z o.o. zgodnie z polityką prywatności

odwiedź nas
W górę